Červnový Chovatelský den byl připravován speciálně u příležitosti 70. výročí začátku chovu starokladrubského vraníka v hřebčíně Slatiňany. Není proto divu, že se dne 27. 6. 2015 konal v zámeckém parku ve Slatiňanech a starokladrubský vraník hrál hlavní roli.
Slavností zahájení v podání praporečníků a vlajkonošů důstojně připravilo návštěvníky na očekávaný program. Následoval průvod organizačního týmu oslav 70. výročí hřebčína Slatiňany v čele s ředitelem Národního hřebčína Kladruby nad Labem, s.p.o., Ing. Jiřím Machkem, a čtyřspřeží starokladrubských běloušů a vraníků přivážející čestné hosty. Průběh celého programu byl protkaný představením jednotlivých kmenů starokladrubských vraníků – Sacramoso, Solo, Romke a Siglavi Pakra. Tradičně došlo také na křtění hříbátka. Kmotrem letos první narozené starokladrubské klisničky FIERY – 9 je známý a oblíbený herec Marek Vašut, který klisnu pokřtil a byl po celou dobu akce osobně přítomen. O pestrost jednotlivých vystoupení se postarali také hosté v podání ukázky výcviku Jízdního oddílu Městské policie Pardubice, představení chladnokrevných plemenných hřebců ze Zemského hřebčince Tlumačov a to jak v zápřeži, tak v rámci ukázky práce v lese – ovladatelnost v kládě. Pozvání přijala i Mgr. Romana Hájková a drezurní jezdkyně Kamila Kociánová. Ojedinělým, leč v Národním hřebčíně již tradičním a reprezentativním vystoupením byla čtverylka 12 starokladrubských hřebců. Diváci si mohli užít krásu obou barevných variant starokladrubských koní v podání 8 vraníků a 4 běloušů. Po krátké přestávce jsme se vrátili do centra dění adrenalinovou ukázkou Jump and drive. Vzájemné souznění společně předvedli děti ( 5 – 12 let) a koně ve voltižní ukázce.
V sobotu ve Slatiňanech mohli diváci také shlédnout i méně tradiční druhy zápřeží. V kočárovém koktejlu bylo předvedeno jednospřeží, dvojspřeží, tandem, random, pětispřeží a šestispřeží. Poslední zmíněná zápřež přivezla také čestné hosty, paní Zdeňku Dykovou, MVDr. Jaromíra Bílka a Ing. Miroslava Ondráčka, CSc., který působil ve funkci vedoucího tehdejšího odštěpného závodu hřebčína Slatiňany a následně byl i vedoucím Výzkumného centra ve Slatiňanech. Ve společnosti těchto zasloužilých odborníků nejen na starokladrubské koně proběhl křest nové knihy „Hlavní plemeníci hřebčína ve Slatiňanech v letech 1955 – 2015“ jejíž autorkou je právě Zdeňka Dyková – dlouholetá pracovnice v hřebčíně, bývalá šlechtitelka, vedla plemennou knihu starokladrubských koní. Jsme potěšeni, že naše pozvání přijal i MVDr. Jaromír Bílek, prasynovec Prof. PhDr. et MUDr. Františka Bílka, DrSc., kterému se podařilo zvrátit nepříznivý osud vraníků. V Průhonicích u Prahy soustředil během 2. světové války poslední zbytky plemenného materiálu a začal s jejich regenerací. V letošním roce je to právě 70 let od chvíle, kdy Prof. Bílek přemístil v roce 1945 stádo posledních vraníků z Průhonic do Slatiňan. Tím tak v bývalých zámeckých stájích vznikl hřebčín, který se stal domovem základního kmenového stáda vraníků starokladrubských koní.
V Národním hřebčíně se však chovají nejen starokladrubští koně. O tom se diváci mohli přesvědčit při skokové čtverylce teplokrevných sportovních koní, kterou secvičili zaměstnanci Národního hřebčína. Když vyslovíme pojem Dámy v sedlech, Pas de deux či Španělské variace, vybaví se Vám krása barokních koní, hudba, kostýmy a dámy v sametových dlouhých šatech sedící na koni v dámském sedle. I taková vystoupení patří ke starokladrubským koním téměř stejně tak pevně jako různé druhy zápřeže. Diváci ocenili elegantní vystoupení, kde se hudba snoubí se vznešeným chodem starokladrubského koně. Novinkou a bez mála nejkrásnějším vystoupením byla kočárová čtverylka. 8 dvojspřeží – 4 bílé a 4 vrané pod taktovkou kočích předvedli nádhernou „taneční“ podívanou. Nedílnou součástí v rámci přehlídek a vystoupení je i ukázka Střední školy chovu koní a jezdectví Kladruby nad Labem. Tentokrát si připravili ukázku s názvem „Jak se učíme“ a divácky atraktivní Pushball. Závěrečným vystoupením vždy bývá slavnostní vícespřeží. Nebylo tomu jinak ani u příležitosti oslav 70. výročí hřebčína Slatiňany. Starokladrubští vraníci předvedli svou krásu a majestátnost v jedinečném OSMISPŘEŽÍ.
Chovatelský den byl prezentací starokladrubských koní a to především vraníků, ale byla to také příležitost pracovníků Národního hřebčína ukázat výsledky své každodenní práce, která není nikterak jednoduchá.